REKLAMA ADWEBS
OVMK.cz
Opava

 

Město - Opava

  • Opava
  • Opava
  • Opava
Město:

Opava

Kraj: Moravskoslezský
Turistická oblast: Opavské Slezsko
Turistický region: Severní Morava a Slezsko
Nadmořská výška: 257 m
PSČ: 746 01
GPS:49°56'18.397"N, 17°54'6.996"E

 

Opava - je okresním městem Moravskoslezského kraje. Město Opava a její zástavba se nachází v úrodném údolí podél řeky Opavy. Ve městě žije přibližné 59 000 obyvatel. Na jihozápadě od města se objevují výběžky Nízkého Jeseníku a na východní straně se prostírá Popovská nížina.

Opavské Slezsko se nachází v samotném srdci moravskoslezského kraje. Rozprostírá se na jedné straně podél řeky Opavy, na druhé straně lemuje severní hranici s Polskem. Opavské Slezsko je rájem pro všechny zvídavé povahy a nadšence, kteří se zajímají o historické a kulturní památky nebo památky technického charakteru. To vše v kombinaci s ideálními podmínkami pro pěší a cyklo turistiku.

Historie

Opava leží na historické křižovatce obchodních stezek. První osídlení, jak dokázaly archeologické průzkumy, sahají do starší doby kamenné.

První písemná zpráva o tamní osadě a pojmenované podle řeky Opavy je ale pozdější, z roku 1195. Vyrostla poblíž brodu přes řeku Opavu na obchodní cestě z Moravy do Polska a byla součástí tzv. Jantarové stezky spojující Jadran s Baltem. Městské zřízení získala v roce 1224.

Právě ve 13. století začala moc teritoria sílit. Počátkem 14. století vzniklo v rámci České koruny Opavské knížectví, jehož administrativním centrem se Opava později stává. V 16. století je silně zasáhla reformace, většina obyvatel náležela v předbělohorském období k protestantům.

Velké pohromy spojené s pleněním proto přináší v 17. století třicetiletá válka a také požár v roce 1689. Další zlom přináší rok 1742, kdy po prohrané válce podstoupili Habsburkové větší část Slezska Prusku. Od tohoto roku do 30. listopadu 1928 byla hlavním městem českého Slezska se zemskými úřady. Celá oblast se zároveň začala poněmčovat.

Ve 20. letech 18. století představovali Češi jen asi sedminu obyvatel Opavy. Tamní obyvatelstvo volící v drtivé většině Henleinovu Sudetoněmeckou stranu proto s oslavami přivítalo připojení k Třetí říši na podzim 1938. Za nacistické okupace v letech 1938 - 1945 byla pak Opava centrem jedné ze sudetských žup. Právě demografické rozložení ve prospěch německy mluvících obyvatel s sebou přineslo rozsáhlé škody koncem 2. světové války, kdy byla značná část města poškozena nebo zcela zničena. Němci byli následně odsunuti.

Vaše zdraví náš cíl

objednávejte zboží z pohodlí domova
osvědčené přípravky pro zdraví a krásu

INZERCE

Chalupa U čerta:
Česká Kanada - ubytování, koně, koupání, turistika
Moravskoslezský kraj:
Vaše firma v Moravsko-
slezském seznamu firem
Moravskoslezská inzerce:
Inzerujte s námi
Cílená inzerce - celá ČR
Výstaviště
České Budějovice:

Výstavy a kalendář akcí
 
Prodám nový zděný rodinný dům,170 m2
pozemek kolem 1011 m2, oplocený
 

TIP NA VÝLET

ZOO Ostrava
Příroda na dosah
přes 300 druhů živočichů
Rozhledna Landek
Pohled na Ostravu a panorama Beskyd
 

Jak vybrat ten správný
dárek pro své blízké

Klíště Váháte jaký dárek zakoupit pro své blízké? Potěšte je zájmem o jejich zdraví a krásu. Získate jejich obdiv a lásku.
Máme pro vás ...

Beskydy a Jeseníky
dovolená na horách

Chorvatsko Pobyty a dovolená v Krušných horách. Školní prázdniny a dovolená pro rodiny s dětmi. Kopání, turistika a výlety na kole.
Zobrazit všechny nabídky

Léčebné ozdravné pobyty
a dovolená na horách

Tašky Týdenní ozdravné pobyty pro vaše zdraví. Vitální odtučňovací a kondiční program s ubytováním v krásném horském prostředí.
Nástupní termín neděle

Kde hledat firmy
v Moravskoslezském kraji

Firmy - Karlovarský kraj Vlastníte firmu a jste přesvědčeni, že by v této sekci neměla chybět? Jednoduché řešení, vložte si odkaz na Vaše služby, eshopy a firmu.
Zaregistrujte si vaši firmu zde

Jaké vybrat cestovní
zavazadlo na dovolenou

Tašky Je to někdy oříšek vybrat tašku, kufr, batoh a jiné cestovní doplňky. Kvalitní, značkové a s tradicí. Cestovní zavazadla a doplňky
Sportovní a cestovní tašky Benzi