REKLAMA ADWEBS
OVMK.cz
Moravskoslezský
 

Karviná

  • Karviná
  • Karviná
  • Karviná
  • Karviná
  • Karviná
  • Karviná
Město:

Karviná

Kraj: Moravskoslezský
Turistická oblast: Jeseníky
Turistický region: Severní Morava a Slezsko
Nadmořská výška: 221 m m
PSČ: 733 01
GPS:49°51'17.789"N, 18°32'29.773"E

 

Karviná dříve též Karvinná je statutární město v Moravskoslezském kraji, na území historického Těšínského Slezska, 18 km východně od Ostravy na řece Olši.

Karviná leží na hranici s Polskem, přímo ve městě jsou dva hraniční přechody (z toho jeden pouze pro osobní vozidla) v místní části Karviná-Ráj. Město se rozprostírá na severním okraji předhůří Beskyd.

Význam Karviné v minulosti předurčovala její strategicky výhodná poloha na obchodní cestě z Uher do Pobaltí, která z ní učinila obchodní, hospodářské a kulturní centrum celé zdejší oblasti. Prvkem, který významně ovlivnil další rozvoj města, byl nález černého uhlí ve 2. polovině 18. století. V minulosti patřila Karviná k oblastem s vysokým soustředěním průmyslu. V posledních letech byl posílen význam města jako obchodního a turistického centra. První písemné zmínky o území dnešního města jsou z roku 1268. K velkému hospodářskému rozvoji došlo od poloviny 15. stol., kdy bylo městu uděleno dědičné právo do čtvrtého kolena, právo mílové, válečné, právo lovu na panském, možnost zřizování cechů a právo vyššího soudnictví.

Ve městě Karviné se dochovalo několik významných umělecko-historických památek soustředěných většinou na území městské památkové zóny. Svojí architektonickou krásou připomínají bohatou minulost i společenský a kulturní význam města. V Karviné-Fryštátě to jsou: farní kostel Povýšení sv. Kříže s gotickým jádrem z poč. 14. stol., s "moravskou kaplí" z r. 1611 a epitafem Václava Cigána ze Slupska z r. 1577. Kvalitní empírovou architekturu reprezentuje zámek z konce 18. stol. Jsou zde dochovány zbytky původních gotických prvků a hodnotné nástropní malby. Zámek byl v loňském roce rekonstruován a je přístupný veřejnosti. Fryštátské náměstí zdobní též empírová radnice s renesanční věží z konce 16. stol. s kamenným erbem Piastovců a zbytkem kovového řetězu pranýře. Původní stavba je z roku 1504.

 

Město - Karviná

Vaše zdraví náš cíl

objednávejte zboží z pohodlí domova
osvědčené přípravky pro zdraví a krásu

INZERCE

Chalupa U čerta:
Česká Kanada - ubytování, koně, koupání, turistika
Moravskoslezský kraj:
Vaše firma v Moravsko-
slezském seznamu firem
Moravskoslezská inzerce:
Inzerujte s námi
Cílená inzerce - celá ČR
Výstaviště
České Budějovice:

Výstavy a kalendář akcí
 
Prodám nový zděný rodinný dům,170 m2
pozemek kolem 1011 m2, oplocený
 

TIP NA VÝLET

ZOO Ostrava
Příroda na dosah
přes 300 druhů živočichů
Rozhledna Landek
Pohled na Ostravu a panorama Beskyd
 

Jak vybrat ten správný
dárek pro své blízké

Klíště Váháte jaký dárek zakoupit pro své blízké? Potěšte je zájmem o jejich zdraví a krásu. Získate jejich obdiv a lásku.
Máme pro vás ...

Beskydy a Jeseníky
dovolená na horách

Chorvatsko Pobyty a dovolená v Krušných horách. Školní prázdniny a dovolená pro rodiny s dětmi. Kopání, turistika a výlety na kole.
Zobrazit všechny nabídky

Léčebné ozdravné pobyty
a dovolená na horách

Tašky Týdenní ozdravné pobyty pro vaše zdraví. Vitální odtučňovací a kondiční program s ubytováním v krásném horském prostředí.
Nástupní termín neděle

Kde hledat firmy
v Moravskoslezském kraji

Firmy - Karlovarský kraj Vlastníte firmu a jste přesvědčeni, že by v této sekci neměla chybět? Jednoduché řešení, vložte si odkaz na Vaše služby, eshopy a firmu.
Zaregistrujte si vaši firmu zde

Jaké vybrat cestovní
zavazadlo na dovolenou

Tašky Je to někdy oříšek vybrat tašku, kufr, batoh a jiné cestovní doplňky. Kvalitní, značkové a s tradicí. Cestovní zavazadla a doplňky
Sportovní a cestovní tašky Benzi

 

 
Informační portál Ostrava - Moravskoslezský kraj TOPlist Copyright © 2015, Kontakt